Grupinė psichoterapija
Grupinė psichoterapija – tai psichoterapijos metodas, sudarantis sąlygas savo problemas spręsti panašių išgyvenimų, bei patirties turinčių žmonių grupėje, plačiai paplitęs pasaulyje.
Kaip vyksta grupinės psichoterapijos sesija?
Grupę, dažniausiai, veda vienas arba keli psichoterapeutai. Dalyvių skaičius įprastai būna 8 – 15 dalyviai. Sesijų trukmė 60-90 min.
Pirmųjų sesijų metu yra susitariama dėl taisyklių. Taisyklės yra svarbi efektyvaus darbo dalis. Dalyviai dažniausiai susirenka kartą per savaitę, tačiau, priklausomai nuo grupės tikslų, naudojamų metodų ir t. t. sesijos gali vykti ir kitokiais intervalais.
Prieš pradedant lankyti grupę, individualių pokalbių metu, klientas įsipareigoja grupėje laikytis konfidencialumo principo.
Psichoterapinėje grupėje klientas terapeuto dėmesio gauna gerokai mažiau, nei asmeninėje terapijoje, bet grupinė terapija gali būti ne ką mažiau intensyvi, nes reaguojančių į dalyvio pasidalinimus, „atspindinčių“ juose yra kur kas daugiau, nei vienas terapeutas. Be to, kiti nariai, dalindamiesi savo patirtimis, ne retai užkabina jums ne tik aktualias, bet ir nuo savęs gerai slepiamas jums aktualias temas. Apibendrinant, individualioje terapijoje savęs pažinimas vystosi aptariant sunkumus ir gaunant grįžtamąjį ryšį iš terapeuto, o grupinėje – papildomai ir iš kitų narių, pasidalinimų ir reagavimų grupėje.
Grupinės psichoterapijos efektyvumas.
Grupinės psichoterapijos efektyvumas įrodytas sergant depresija, nerimu, potrauminio streso atvejais, gydant priklausomybės ligas, ar tiesiog siekiant asmenybės augimo. Grupinė psichoterapija efektyvi sprendžiant tarpasmeninių santykių problemas, esant žemai savivertei, bei nepasitikėjimu savimi. Esminis daugumos grupių tikslas – būti suprastam, bei priimtam būnant savimi, koks esi. Manoma, kad grupės dalyvio sunkumai ir gyvenimo patirtys už grupės ribų gali pasikartoti grupėje bendraujant su kitais grupės dalyviais. Tokiu būdu grupinė terapija suteikia retą galimybę atpažinti savo “neteisingą” elgesį ir išmokti jį koreguoti saugioje aplinkoje, kad vėliau naująjį elgesį būtų galima pritaikyti realiame gyvenime ir išvengti dėl neracionalaus elgesio kildavusių nesėkmių.
Grupinė terapija gali būti taikoma tiek kaip vienintelė gydymo priemonė, tiek derinama su individualia terapija, ar medikamentiniu gydymu. Kadangi kiekviena situacija yra individuali, galutinis sprendimas turi būti priimtas su gydančių specialistų ir paciento sutarimu.
Ar jums tinka grupinė terapija?
Grupinė psichoterapija siekia skatinti asmenybės tobulėjimą, realesnį savęs ir kitų supratimą, moko nuoširdesnių santykių su kitais žmonėmis, sprendžia asmenines ir tarpasmeninių santykių problemas.
Tačiau, nors grupės privalumų yra daug ir ji gali padėti dideliam skaičiui žmonių, visgi ji tinka ne visiems. Ar psichoterapija grupėje yra tikslinga, ar ji duos norimos naudos? Grupės terapeutas, prieš pradėdamas užsiėmimus, skiria individualius susitikimus, kurių metu aptariami kliento rūpesčiai, gyvenimo situacija, apžvelgiama šeimos istorija ir kartu nusprendžiamas grupės pasirinkimo tikslingumas.
Dėl registracijos į grupinę psichoterapiją kreipkitės į psichologę-psichoterapeutę Ritą Aluzienę.
Nemokamų vietų skaičius ribotas.