Kognityvinė elgesio terapija
Psichoterapija – tai metodas, kuomet padedant specialistui pokalbio metu nagrinėjami tarpasmeniniai santykiai, aplinkos suvokimas, įprastinio elgesio modeliai, tuo siekiant ilgai išliekančių pokyčių kliento asmenybėje.
Psichoterapeutas – psichologas arba gydytojas, kuris atitinkamai po psichologijos arba medicinos studijų universitete dar papildomai baigė tam tikros psichoterapijos srities mokymo programą.
Psichoterapija gali būti taikoma tiek kaip psichikos sutrikimo gydymo metodas, tiek kaip galimybė sveikam žmogui geriau pažinti savo vidinį pasaulį, įsisąmoninti iki tol nežinomus dalykus apie save, išmokti spręsti iškilusiais problemas, pasijausti laimingesniam.
Viena iš psichoterapijų yra kognityvinė elgesio terapija.
Kognityvinė ir elgesio terapija – tai šiuolaikinis, moksliškai pagrįstas gydymo metodas, padedantis atstatyti psichologinę pusiausvyrą ir pašalinti ligos simptomus.
Kognityvinė elgesio terapija remiasi patikrintu praktikoje modeliu, kad mūsų mintys, emocijos ir elgesys yra glaudžiai susiję ir veikia vienas kitą. Mūsų mąstymui didelę įtaką daro vaikystėje, paauglystėje susiformavę mūsų įsitikinimai apie save. Terapeutas padeda klientui atpažinti savo mintis, emocijas, neracionalų elgesį ir juos keisti. Tokiu būdu pats klientas visam laikui išmoksta tvarkytis su simptomais, psichologinėmis ar santykių problemomis. Tas įgūdis išlieka visam gyvenimui.
Vienas svarbiausių kognityvinės ir elgesio terapijos tikslų – atpažinti kliento mąstymo ypatumus, padėti suvokti kaip jie įtakoja emocinę savijautą ir padėti keisti disfunkcinį mąstymą ir elgesį racionaliu, adaptyviu šioje situacijoje. Mūsų savijautą nulemia ne pats įvykis ar situacija, o tai kaip mes suprantame, ką mąstome apie tai.
Kognityvinės elgesio terapijos principai: tai struktūruota laike, turinti aiškias metodikas, orientuota į kliento minčių, įsitikinimų, elgesio pokyčius terapijos rūšis, kuomet pats klientas aktyviai įtraukiamas į terapijos procesą.
Kognityvinė elgesio terapija efektyviai gydomi įvairūs sutrikimai: depresija, panikos sutrikimas, generalizuoto nerimo sutrikimas, įvairios baimės, potrauminio streso sutrikimas, įkyrių minčių ir veiksmų (OKS) sutrikimas, socialinė fobija, valgymo sutrikimai, priklausomybės alkoholiui ir narkotinėms medžiagoms ir kiti.
Ši terapija veiksminga gydant ne tik sutrikimus ir ligas, bet ir stengiantis pašalinti įvairias psichologines problemas: nepasitikėjimą, drovumą, bendravimo sunkumus ir kt.
Kognityvinė ir elgesio terapija reikalauja aktyvaus kliento dalyvavimo ir jo pastangų terapiniame procese, todėl netinkama esant atminties sutrikimams, sumišimui, žemam intelektui, esant nepakankamai kliento motyvacijai, bei esant kai kuriems asmenybės sutrikimams.
Kognityvinė elgesio terapija gali būti taikoma su medikamentiniu gydymui arba be medikamentų. Kognityvinės terapijos rezultatas dažnai išlieka visam gyvenimui.
Dėl to terapijoje klientas išmoksta daugelio technikų, kurias galės savarankiškai taikyti ateityje.